I. WYMAGANE DOKUMENTY
1. W przypadku obywatela polskiego – dokument tożsamości do wglądu (dowód osobisty lub paszport)
2. W przypadku cudzoziemca:
1. Dokument tożsamości (do wglądu)
2. Zaświadczenie o możności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą (wydane przez właściwy organ danego kraju – najczęściej urząd stanu cywilnego lub konsulat tego państwa) wraz z tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości RP, tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania tych tłumaczeń w państwach członkowskich UE i EOG lub konsula. Jeżeli władze danego kraju nie wydają zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa można zwrócić się do sądu polskiego (wydział rodzinny sądu rejonowego) o zwolnieniu z przedstawienia kierownikowi usc takiego dokumentu.
3. odpisy z aktów stanu cywilnego w zależności od stanu cywilnego cudzoziemca wraz z ich tłumaczeniami na język polski przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości RP, tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania tych tłumaczeń w państwach członkowskich UE i EOG lub konsula. Jeżeli władze danego kraju nie wydają takich dokumentów można zwrócić się do sądu polskiego (wydział rodzinny sądu rejonowego) o zwolnieniu z przedstawienia kierownikowi usc takiego dokumentu.
3. W przypadku ślubu zawieranego przez pełnomocnika - postanowienia sądowe ustanawiające pełnomocnika (wydaje wydział rodzinny sądu rejonowego).
Ponadto:
4. Pisemne zapewnienie nupturientów, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa złożone przed kierownikiem USC.
5. Zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
II. MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
dowolny Urząd Stanu Cywilnego (po wcześniejszym uzgodnieniu miejsca i terminu zawarcia małżeństwa z USC, gzie ma być zawarte małżeństwo)
Urząd Stanu Cywilnego w Pasłęku (pokój nr 2 na parterze)
14-400 Pasłęk, Plac Świętego Wojciecha 5
III. OPŁATY
1. Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa - 84,00 zł.
2. Opłata dodatkowa za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem usc – 1000,00 zł
3. Opłata za wydanie zezwolenia na skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa – 39,00 zł
Wpłat z tego tytułu należy dokonywać w kasie Urzędu lub na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Pasłęku w Braniewsko-Pasłęckim Banku Spółdzielczym z siedzibą w Pasłęku 47 8313 0009 0000 3447 2000 0301
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy dostarczyć przy zgłoszeniu.
IV. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
1.Sporządzenie aktu małżeństwa.
2. Odmowa przyjęcia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński – pismo Kierownika USC.
V. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
1. Sporządzenie aktu małżeństwa-najpóźniej w następnym dniu roboczym po zawarciu małżeństwa.
2. Odmowa przyjęcia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński - do miesiąca, a w sprawach skomplikowanych do dwóch miesięcy.
VI. TRYB ODWOŁAWCZY
Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, powiadamia na piśmie osoby zainteresowane o odmowie przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Osoba zainteresowana w ciągu 14 dni od daty otrzymania pisma od kierownika może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania tych czynności. Prawomocne postanowienie sądu wiąże kierownika urzędu stanu cywilnego.
VII. PODSTAWA PRAWNA
1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 1463 z późniejszymi zmianami).
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1359 z późniejszymi zmianami).
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. Ustawa o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1546 z późniejszymi zmianami).
VIII. INNE INFORMACJE
Zgłoszenie zamiaru zawarcia małżeństwa cywilnego dokonują osobiście osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
Zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa można złożyć przed wybranym kierownikiem USC w Polsce, a za granicą przed polskim konsulem. Konsul może przyjąć również zapewnienie w przypadku, gdy małżeństwo ma być zawarte przez obywatela polskiego i cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec przedłoży konsulowi dodatkowo dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Zapewnienie jest ważne przez 6 miesięcy od daty jego złożenia przez obie osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo.
Nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowaną datą ślubu i nie później niż na miesiąc przed ślubem, narzeczeni zgłaszają się do urzędu stanu cywilnego z ważnymi dokumentami tożsamości, składają zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa i uiszczają opłatę skarbową.
Jeżeli cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim oświadczenia składane w procedurze
związanej z zawarciem małżeństwa składa w obecności tłumacza lub biegłego. N nupturientach spoczywa obowiązek zapewnienia udziału biegłego lub tłumacza języka, którym ta osoba się posługuje.
Kierownik USC może na pisemny wniosek narzeczonych skrócić ustawowy, miesięczny termin oczekiwania na zawarcie małżeństwa, jeżeli przemawiają za tym ważne względy.
Na pisemny wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo Kierownik USC przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego, w obrębie Gminy Pasłęk, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Za udzielenie ślubu poza lokalem usc pobierana jest opłata dodatkowa w wysokości 1000 zł.
Kierownik USC przyjmuje na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, w obrębie Gminy Pasłęk, jeżeli osoba ta jest w stanie zagrożenia życia lub zdrowia (co należy potwierdzić zaświadczeniem wystawionym przez lekarza). We wskazanym przypadku nie jest pobierana opłata dodatkowa za udzielenie ślubu poza lokalem usc.
Po zawarciu małżeństwa, małżonkowie otrzymują 1 egzemplarz odpisu skróconego aktu małżeństwa w formie papierowej.
Akty stanu cywilnego, ich odpisy i inne dokumenty wystawione w języku obcym, składane kierownikowi urzędu stanu cywilnego w związku z dokonywaniem czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego powinny być składane wraz z ich urzędowym tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez:
1) tłumacza przysięgłego wpisanego na listę prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości;
2) tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG);
3) konsula.
Za dokumenty przetłumaczone przez konsula uznaje się również:
1) dokumenty w języku obcym przetłumaczone na język polski przez tłumacza w państwie przyjmującym i poświadczone przez konsula;
2) dokumenty przetłumaczone z języka rzadko występującego na język znany konsulowi, a następnie przetłumaczone przez konsula na język polski.
W przypadku braku tłumacza przysięgłego języka obcego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokument zagraniczny potwierdzający stan cywilny w języku obcym może zostać przetłumaczony przez konsula lub uprawnionego pracownika przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie podlegają tłumaczeniu odpisy aktów stanu cywilnego wydane na druku wielojęzycznym sporządzone zgodnie z Konwencją Wiedeńską z dnia 8 września 1976 r.