I. WYMAGANE DOKUMENTY
1. Wniosek o zmianę imienia/nazwiska
2. Dokument tożsamości osoby składającej wniosek (dowód osobisty lub paszport) do wglądu.
3. Inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia/nazwiska.
4. W przypadku zmiany imienia i/lub nazwiska osoby małoletniej:
- Oświadczenie małoletniego dziecka, które ukończyło 13 lat, o wyrażeniu zgody na zmianę jego imienia/nazwiska
- Zgoda drugiego z rodziców na zmianę imienia/nazwiska dziecka lub prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej rodzica, który nie jest wnioskodawcą albo prawomocne orzeczenie sądu zezwalające na wystąpienie z wnioskiem o zmianę imienia/nazwiska dziecka.
5. W przypadku, gdy wnioskodawcą jest opiekun prawny ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba pełniąca obowiązki rodziny zastępczej:
- prawomocne postanowienie sądu o ustanowieniu opieki prawnej lub umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej,
- prawomocne postanowienie sądu zezwalające na wystąpienie z wnioskiem o zmianę imienia/nazwiska dziecka do właściwych organów administracyjnych.
II. MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
1. wybrany Urząd Stanu Cywilnego
Urząd Stanu Cywilnego w Pasłęku , pokój nr 2 (parter)
14-400 Pasłęk, Plac Świętego Wojciecha 5
2. Konsul RP – w przypadku osób zamieszkałych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
III. OPŁATY
Opłata za wydanie decyzji o zmianie imienia /nazwiska 37,00 zł
Wpłatę można dokonać w kasie Urzędu Miejskiego w Pasłęku lub na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Pasłęku w Braniewsko-Pasłęckim Banku Spółdzielczym z siedzibą w Pasłęku 47 8313 0009 0000 3447 2000 0301
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy dostarczyć przy złożeniu wniosku.
IV. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
1. Decyzja o zmianie imienia/ nazwiska.
2. Decyzja o odmowie zmiany imienia/nazwiska.
V. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Niezwłocznie, nie później niż w terminie do 1 miesiąca a sprawy szczególnie skomplikowane do 2 miesięcy od złożenia kompletu dokumentów.
VI. TRYB ODWOŁAWCZY
Wojewoda Warmińsko-Mazurski, gdy Kierownik USC odmawia zmiany imienia/nazwiska za pośrednictwem Kierownika USC w terminie 14 dni od daty otrzymania odmowy.
VII. PODSTAWA PRAWNA
1. Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. z 2020 r. Poz. 707 z późniejszymi zmianami)
2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020r. Poz. 226 z późniejszymi zmianami).
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. Ustawa o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1546 z późniejszymi zmianami).
VIII. INNE INFORMACJE
Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany: 1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka, 2) na imię lub nazwisko używane, 3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione, 4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Po zmianie nazwiska, nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów, a po zmianie imienia można mieć najwyżej dwa imiona.
Zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.
Zgodę na zmianę nazwiska zarówno rodzic jak i dziecko wyrażają osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo jego zastępcą lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Dzieci zamieszkałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska zawiera:
-dane osoby, której zmiana dotyczy: a) imię (imiona) i nazwisko oraz nazwisko rodowe, b) wskazanie kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia oraz akt małżeństwa, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tego aktu, c) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany dalej „numerem PESEL”, jeżeli został nadany; 2) imię lub nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana; 3) wskazanie miejsca sporządzenia aktu urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tych aktów; 4) adres do korespondencji wnioskodawcy; 5) uzasadnienie; 6) oświadczenie wnioskodawcy, że w tej samej sprawie nie złożył wcześniej wniosku do innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub nie została wydana już decyzja odmowna.
Jeżeli wnioskodawca i jego małoletnie dzieci nie posiadają aktów stanu cywilnego sporządzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska wnioskodawca składa wniosek o transkrypcję zagranicznych dokumentów stanu cywilnego.
W przypadku gdy wniosek o zmianę imienia lub nazwiska jest składany osobiście, wnioskodawca przedstawia do wglądu dokument stwierdzający tożsamość.