WNIOSEK O WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO
Dowód osobisty wydaje się nieodpłatnie, na wniosek.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w następujący sposób:
Po bezskutecznym upływie terminu 30 dni wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
O niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą wnioskodawca powiadamia pracownika Urzędu Miejskiego w Elblągu, tel. 55 239 30 91, który po uprawdopodobnieniu przez wnioskodawcę zaistniałego przypadku zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby.
Do wniosku o wydanie dowodu osobistego załącza się kolorową fotografię o wymiarach 35×45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedlającą w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice, jest przedstawiona bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.
Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny i przedłoży zaświadczenie o przynależności do kościoła lub innego związku wyznaniowego zarejestrowanego w RP. Osoba może załączyć fotografię w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub zaistniałego wypadku.
Dopuszcza się fotografię w okularach z ciemnymi szkłami dla osoby z wadą narządu wzroku, o ile osoba ta przedłoży orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.
Fotografia dziecka do 5. roku życia lub osoby, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może nie spełniać wyżej wymienionych wymogów.
Do wniosku składanego przy użyciu usługi elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 x 633 piksele (szerokość x wysokość) i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).
WZÓR FOTOGRAFII: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa:
Urzędnik potwierdza tożsamość i obywatelstwo osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego na podstawie ważnego dowodu osobistego lub ważnego dokumentu paszportowego. Jeżeli osoba nie posiada wyżej wymienionych dokumentów jej tożsamość urzędnik potwierdza na podstawie danych zawartych w rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych lub na podstawie innego dokumentu zawierającego fotografię.
Urzędnik nie może potwierdzić tożsamości osoby na podstawie dokumentu mObywatel.
Od osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, która ukończyła 12. rok życia, pobiera się odciski palców.
Osoba powyżej 5. roku życia, dla której ma zostać wydany dowód osobisty, musi być obecna przy składaniu wniosku.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się:
- na dowód z warstwą elektroniczną,
- w którego warstwie elektronicznej nie ma zamieszczonego certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania,
- uniemożliwiającego identyfikację i uwierzytelnienie lub złożenie podpisu osobistego,
- którego warstwa elektroniczna nie zawiera odcisków palców,
ODBIÓR DOWODU OSOBISTEGO
Dowód osobisty odbiera się osobiście w urzędzie gminy, w którym został złożony wniosek.
Informację czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru można uzyskać na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy
Dowód odbiera :
Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, z wyjątkiem osób, które nie ukończyły 5. roku życia oraz ukończyły 5. rok życia i nie ukończyły 12. roku życia, jeżeli były obecne przy składaniu wniosku.
Do urzędu należy zabrać ważny dowód osobisty lub ważny paszport. Dotychczasowy dowód osobisty zostanie unieważniony w chwili odbioru nowego dokumentu.
Przy odbiorze dowodu osobistego jego posiadacz możne ustawić kody PIN. Może on zrezygnować z ustawienia tych kodów w momencie odbioru dowodu i zdecydować się zrobić to później, w tym lub innym urzędzie. W takiej sytuacji może odebrać kod PUK.
Posiadacz dowodu może też nie odebrać kodu PUK. W takiej sytuacji kod ten zostaje dołączony do koperty dowodowej. Posiadacz dowodu może w każdej chwili zgłosić się do urzędu, który wydał dowód i odebrać swój kod PUK.
Miejsce załatwienia spraw:
Referat Spraw Obywatelskich pokój nr 28
poniedziałek-środa od 7:30 do 15:30
czwartek od 7.30 do 17.00
piątek od 7.30 do 14.00
Informacja tel. 55 618 27 98